Πρώτη θέση για Πρωτοπαπά και Γιαβάση στον Ημιμαραθώνιο του ΑΛΦΑΜΕΓΑ RUN AS ONE 2019

Με εξαιρετικά μεγάλη συμμετοχή δρομέων ολοκληρώθηκε και ο φετινός αγώνας δρόμου ΑΛΦΑΜΕΓΑ RUN AS ONE, ο οποίος μετράει πλέον τέσσερα χρόνια διοργάνωσης, σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Διαιτολόγων & Διατροφολόγων Κύπρου.

Την Κυριακή 20/10, μικροί και μεγάλοι έτρεξαν, διασκέδασαν και ενίσχυσαν το πρόγραμμα Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης των Υπεραγορών ΑΛΦΑΜΕΓΑ «Παιδί, Διατροφή & Υγεία».

Τις πρώτες θέσεις στον Ημιμαραθώνιο κατέκτησαν ο Χριστόφορος Πρωτοπαπάς στους άνδρες και η Μαρία Γιαβάση στις γυναίκες, σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις. Ακολούθως, στις δεύτερες θέσεις τερμάτισαν ο Αβράαμης Αβράαμ και η Γιάννα Φυσέντζου, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν και οι Κωνσταντίνος Μαχαιρίτης και Μαρίνα Στροβολίδου, τερματίζοντας τρίτοι στις κατηγορίες τους.

Στη συνέχεια της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκαν ο ατομικός και ο εταιρικός δρόμος των 5χλμ., όπως επίσης και ο δρόμος 1χλμ. για μικρούς και μεγάλους, όπου παιδιά έως 12 χρονών έτρεξαν δωρεάν. Πρώτοι στα 5χλμ. στους άντρες ήταν οι Vladimir Turbaevskii (1ος), Viacheslav Vasilev (2ος) και Soulaimane Aajaj (3ος). Στις γυναίκες, στο βάθρο ανέβηκαν η Μερόπη Παναγιώτου (1η), η Λουΐζα Τσιανάκκα (2η) και η Κωνσταντίνα Χάντζου (3η).

Στο Corporate Run οι νικήτριες ομάδες προέκυψαν από το άθροισμα των επιδόσεων των τεσσάρων πρώτων δρομέων κάθε ομάδας. Με σειρά τερματισμού, νικητές ήταν η ομάδα του αθλητικού κέντρου του Πανεπιστημίου Κύπρου (UCY ATHLETIC CENTER), η ομάδα δρομέων της Τράπεζας Κύπρου (Nicosia Region) και η ομάδα «Running Under the Moon».

Στο 1Κ Fun Run δεν υπήρχε χρονομέτρηση και νικητές ήταν όλα τα παιδιά που συμμετείχαν, τα οποία παρέλαβαν δίπλωμα συμμετοχής.

Μεγάλοι χορηγοί της 4ης διοργάνωσης του ΑΛΦΑΜΕΓΑ RUN AS ONE ήταν η Deloitte, η Primetel και η Dixan, υποστηρικτής του αγώνα η Landas Colour και χορηγοί οι NexTech, Printco Cassoulides, RCB, Universal Life, Loutsios Group, Holland & Barrett, Somat και ACS Courier.

Τη διοργάνωση στήριξαν οι Δήμοι Στροβόλου, Λευκωσίας, Έγκωμης και Αγίου Δομετίου, ενώ ο ραδιοφωνικός σταθμός MIX FM μετέδιδε ζωντανά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Παρουσιαστές και ambassadors του φετινού αγώνα ήταν η Χριστιάνα Αριστοτέλους και ο Λούης Πατσαλίδης, ενώ το «παρών» έδωσαν ποδοσφαιριστές-μέλη του φιλανθρωπικού συνδέσμου «Γκολ στη Ζωή».