ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ο Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου 3 επιλεγμένες παραστάσεις δωρεάν για το κοινό το Δεκέμβρη

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019, το 32ο Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου που διοργάνωσε ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου με παραστάσεις που πραγματοποιήθηκαν σε όλη την Κύπρο από τις 14 Οκτωβρίου 2019.

Μεγάλο το ενδιαφέρον που έδειξαν φέτος τα ερασιτεχνικά θεατρικά σχήματα, αφού 37 θεατρικές παραστάσεις έργων από το κυπριακό, το ελληνικό και το ξένο ρεπερτόριο εμπλούτισαν το θεατρικό τοπίο.  Το κοινό με ενθουσιασμό γέμισε τις αίθουσες για να χαρεί και να χειροκροτήσει τους ανθρώπους του Φεστιβάλ που με ζήλο και μεράκι και άδολη αγάπη για το θέατρο, ανεβαίνουν στη σκηνή και …μεταμορφώνονται!

Η Καλλιτεχνική Επιτροπή του Φεστιβάλ (Παντελής Άντωνας, Ηθοποιός-Σκηνοθέτης, Ελένη Αναστασίου, Θεατρολόγος και Νάγια Τ. Καρακώστα, Ηθοποιός) αφού σάρωσε όλη την Κύπρο παρακολουθώντας τις παραστάσεις του Φεστιβάλ, απένειμε διακρίσεις, ειδικά βραβεία και εισηγήθηκε προς το Διοικητικό Συμβούλιο του ΘΟΚ για φιλοξενία στην Κεντρική Σκηνή Αίθουσα Εύης Γαβριηλίδης τρεις παραστάσεις.

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ (με σειρά εμφάνισης στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ):

1) Θεατρική Πορεία Λεμεσού

Ο Θεός της σφαγής, Γιασμίνα Ρεζά

2) Θεατρική Ομάδα «Παράβαση» Λυμπιών

     Τα Πουλιά, Αριστοφάνη

3) Θεατρική Ομάδα Αντι-Δρώντες

Ο Φαντασμένος, Ανδρέα Βλασσόπουλου

4) Θεατρικό Εργαστήρι Ανοιχτού Σχολείου Δήμου Αγίου Αθανασίου

Στέλλα Κοιμήσου, Γιάννη Οικονομίδη

5) Θεατρική Ομάδα Άδωνη Ιδαλίου

Παντρολογήματα, Νικολάι Γκόγκολ

6) Θεατρική Ομάδα «12 και Κάτι»

La Follia, Διασκευή Βαλεντίνου Κόκκινου από το έργο Δωδέκατη Νύχτα του Ουίλλιαμ      Σαίξπηρ

7) Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυλακών

Οι Κληρονόμοι, Μιχάλη Πιτσιλλίδη

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Α’ Αντρικού Ρόλου (εξ ημισείας, με σειρά εμφάνισης):

1) Αντώνης Κοκωνάς για τον ρόλο του Πεισθέταιρου στην παράσταση Τα Πουλιά του Αριστοφάνη (Θεατρική Ομάδα «Παράβαση» Λυμπιών).

2) Φαέθων Μιχαηλίδης για τον ρόλο του Μακράντωνα στην παράσταση Οι Κληρονόμοι του Μιχάλη Πιτσιλλίδη (Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυλακών).

Β’ Αντρικού Ρόλου:

Τάσος Αντωνίου για τον ρόλο του Περικλή στην παράσταση Οι Κληρονόμοι του Μιχάλη Πιτσιλλίδη (Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυλακών).

Έπαινοι ερμηνείας αντρικών ρόλων (με σειρά εμφάνισης):

1) Παντελής Σαββίδης για τους ρόλους ΙΝΤ και Περικλή Περατικού στην παράσταση Έρεβος της Βαλεντίνας Φαίδωνος (Θεατρική Ομάδα Συνδέσμου «Ύστερα ήρθε η Άνοιξη»).

2) Mάριος Βασιλείου για τον ρόλο του Πατέρα στην παράσταση Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη (Θεατρικό Εργαστήρι Ανοιχτού Σχολείου Δήμου Αγίου Αθανασίου).

3) Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης για τον ρόλο του Ομελέτα στην παράσταση Παντρολογήματα του Νικολάι Γκόγκολ (Θεατρική Ομάδα ΑΔΩΝΗ Ιδαλίου).

4) Αντώνης Μιτίδης για τον ρόλο του Μαιτρ β’ στην παράσταση Η Τελετή του Παύλου Μάτεσι (Θεατρική Ομάδα Περιστερώνας).

Α’ Γυναικείου Ρόλου (εξ ημισείας, με σειρά εμφάνισης):

1) Ματίνα Λαμάρη στο ρόλο της Βερονίκ στην παράσταση Ο Θεός της σφαγής της Γιασμίνα Ρεζά (Θεατρική Πορεία Λεμεσού).

2) Ιωάννα Πέτρου στο ρόλο του Κεν Χάρισον στην παράσταση Ποιανού ζωή είν’ αυτή τελικά του Μπράιαν Κλαρκ (Πολιτιστικό Σωματείο Αγίων Τριμιθιάς «Το Παρασκήνιο»).

Β’ Γυναικείου Ρόλου:

Χριστιάνα Μιχαήλ στο ρόλο της Ισμήνης στην παράσταση Ο Φαντασμένος του Ανδρέα Βλασσόπουλου (Θεατρική Ομάδα Αντι-Δρώντες).

Έπαινοι ερμηνείας γυναικείων ρόλων (με σειρά εμφάνισης):

1) Ραφαέλλα Παυλή στο ρόλο της Αντρονίκης στην παράσταση Ο Σσώγαμπρος του Φάνου Ναθαναήλ (Πολιτιστικός Όμιλος ΜΑΛΛΟΥΡΑ Αθηένου).

2) Άντρια Ευθυμίου στο ρόλο της Λουκρητίας Α’ στην παράσταση Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων του Αρκά (Θεατρική Ομάδα ΦΑΡΟΣ Λάρνακας).

3) Ελεάνα Βασιλείου στο ρόλο της Ιουλίας στην παράσταση Ξύπνα Βασίλη του Δημήτρη Ψαθά (Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Δήμου Λευκάρων).

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

Ειρήνη Παπά για το έργο Μην περιμένεις ποτέ το τελευταίο λεωφορείο (Θεατρικός Όμιλος Πάφου).

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Βαλεντίνα Φαίδωνος για την παράσταση Έρεβος (Θεατρική Ομάδα Συνδέσμου «Ύστερα ήρθε η Άνοιξη»).

ΕΠΑΙΝΟΣ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κυριάκος Κυριάκου για την παράσταση Οι Άθλιοι του Βίκτωρος Ουγκώ (Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηένου).

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ

Στην Θεατρική Ομάδα ΦΑΡΟΣ Λάρνακας για την κινησιολογία της παράστασης Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων του Αρκά (χορογραφία, σκηνοθεσία, ερμηνείες).

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ/ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑΣ

Σωκράτης Σωκράτους και Στυλιανός Σωκράτους για την μουσική στην παράσταση Τα παιδιά του Κάιν του Ανδρέα Θωμόπουλου (Θεατρική Ομάδα «Παύση»).

ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Πολιτιστικός Όμιλος Ακρωτηρίου

3 ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΘΟΚ

Υιοθετώντας την εισήγηση της Καλλιτεχνικής Επιτροπής, ο ΘΟΚ συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες και τιμώντας τους, προσκαλεί το κοινό, δωρεάν, να χαρεί τις παραστάσεις στο Θέατρο ΘΟΚ.

1) Θεατρική Ομάδα «12 και Κάτι»

La Follia,

Διασκευή Βαλεντίνου Κόκκινου από το έργο Δωδέκατη Νύχτα του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ

2) Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυλακών

Οι Κληρονόμοι, Μιχάλη Πιτσιλλίδη

3) Θεατρική Ομάδα ΑΔΩΝΗ Ιδαλίου

Παντρολογήματα, Νικολάι Γκόγκολ

Οι επιλεγμένες παραστάσεις θα λάβουν το χρηματικό ποσό των €1000 για έκαστη παράσταση.

Το κοινό που θέλει να παρακολουθήσει τις παραστάσεις στις 5, 12 και 17 Δεκεμβρίου 2019 καλείται να κάνει κρατήσεις στο 77772717, Τρίτη με Κυριακή 10π.μ.-1μ.μ. και 4-6μ.μ.

Το πρόγραμμα των παραστάσεων θα ανακοινωθεί εντός των ημερών.